Život ve Farnosti

Aktuality Historie

FOTR - farní oddíl turistiky a rekreace zve

11.10.2024

Sezóna Otevřených bran u konce

07.10.2024

OTEVŘENÉ BRÁNY JSOU JIŽ 15 LET SOUČÁSTÍ HOLEŠOVA

Holešovské kostely se i letos otevřely veřejnosti s možností bezplatných komentovaných prohlídek v rámci projektu Zlínského kraje Otevřené brány. Od května do září lákaly o víkendech a svátcích návštěvníky nejen z různých koutů naší republiky, ale i z celého světa. Ti se po vedením zkušených průvodců dozvídali zajímavosti o sakrálních památkách, které tvoří neodmyslitelnou součást historie Holešova i moravského regionu.

Význam projektu dokládá i samotná návštěvnost. Farní kostel letos přivítal 2451 návštěvníků z Česka a 48 ze zahraničí, filiální kostel sv. Anny pak navštívilo 1675 českých a 52 zahraničních hostů. Celkově holešovské památky obdivovalo 4226 zájemců.

Vstup do chrámu Nanebevzetí Panny Marie je pro většinu nečekaným překvapením – málokdo očekává tak honosnou a umělecky hodnotnou výzdobu. Před unikátním sousoším, jež zde neobvykle nahrazuje jinak tradiční oltářní obraz, návštěvníci zůstávají stát v úžasu – bez ohledu na to, zda jsou věřící či nikoliv.

Průvodci si i letos odnášejí řadu zážitků. V paměti mi obzvlášť utkvěli manželé, kteří si kvůli nemoci pustili živý přenos nedělní mše náhodně právě z našeho kostela. Barokní výzdoba je během přenosu natolik zaujala, že přijeli osobně, jen aby chrám spatřili na vlastní oči.

Mnohá setkání byla pro návštěvníky i průvodce velmi příjemná, často se jednalo o hosty ze zahraničí. Zajímavá byla například návštěva Italů, Kanaďanky s českými kořeny či slovenské skupiny nevidomých. Právě ti jasně dokázali, že krásu posvátného prostoru lze vnímat nejen zrakem, ale i prostřednictvím komentovaného výkladu a poklidné atmosféry, která v kostele panuje.

Kostel sv. Anny má svá vlastní specifika, která přitahují rozličné návštěvníky. Někteří se vracejí po desetiletích, aby zavzpomínali na dětství, jiní kolem kostela celý život procházeli, ale nikdy jej nenavštívili. Zvláště rád vzpomínám na návštěvu starší paní, která v 70. letech pracovala na úřadě povolujícím rekonstrukci kostela. S dojetím vzpomínala na patera Alexe, díky jehož zásahu se dle jejích slov kostel dnes nepotýká s nesmírně vážnými statickými problémy, které by mu jinak hrozily.

Rádi bychom také poděkovali Zlínskému kraji a městu Holešov za dlouholetou finanční podporu tohoto projektu. Budoucnost kostelů je pouze v našich rukou. Naši předci odvedli svůj díl a teď je na nás, abychom pečovali o dědictví, které nám zanechali. Skutečnost, že kostely nejsou jen nedostupnými relikty dávných časů, ale stále živými místy setkávání při bohoslužbách i během prohlídek, dává velkou naději, že jdeme správným směrem. A my se těšíme na všechny návštěvníky opět v květnu!

Za průvodce Radek Večeřa

POZVÁNKA NA VZDĚLÁVÁNÍ VE VÍŘE