Osel
U plotu stál uvázaný osel. Zamyšleně si pochutnával na bodláku a šnekovi se zdálo, že je s tím pochybným zákuskem docela spokojen.
„Prosím tě, je tohle cesta do Betléma?“ zeptal se ho šnek.
„Mě se neptej, já jsem hloupý!“ odpověděl osel.
„Kdo říká, že jsi hloupý?“ vyzvídal šnek.
„Lidé.“
„Myslíš si, že je pravda všechno, co lidé říkají?“
„Proč by měli lhát?“
„Mohou se taky jen mýlit,“ namítl šnek, protože takové řeči už mnohokrát slyšel.
Osel se podrbal levou zadní za uchem. „Jednou se může někdo zmýlit, ale oni to říkají pořád. Den co den neslyším nic jiného, než že jsem hloupý osel. Přiznám se, že mě to mrzí, ale co mám dělat? Mám snad mluvit čínsky, aby mě považovali za chytrého?“
Šnek se musel pousmát: „I čínský osel říká jen „íá“. Musí to mít jiný důvod.“
„Možná si myslí,“ řekl osel, „že jsem hloupý, protože si na sebe nechám naložit náklad a ani neceknu. Nebo protože pro lidi celé hodiny pracuji, aniž bych protestoval. Nebo protože jsem nenáročný.“
„To by znamenalo, že si lidé pletou hloupost s dobrotou,“ řekl šnek zamyšleně.
„Už jsem slyšel, že i o dobrých lidech se říká, že jsou hloupí. Dobrákem se snadno pohrdá. Všude je to stejné.“
„Když říkáš, že nejsem hloupý, ale spíš dobromyslný, řeknu ti i já, že tohle je opravdu cesta do Betléma,“ prohlásil spokojeně osel. „Ale ty mi na oplátku řekni, koho tam hledáš.“
„To není jednoduché,“ odpověděl šnek. „Hledám tam spásu světa. Než jsem si s tebou začal povídat, byl jsem si jistý, že najdu někoho, před kým se skloní celé lidstvo. Teď ale tuším, že bude trochu jako ty. Možná i o něm se bude říkat, že je hloupý.“
Vůl
Na louce se pásl vůl a jen tak tak, že nesežral i šneka.
„No, no, to nemůžeš dát pozor?“ vykřikl šnek celý rozčilený.
„Promiň,“ zabučel vlídně vůl.
„Neviděl jsem tě. Nechtěl jsem ti ublížit.“
„Proč ti malí musejí pořád něco snášet od těch velkých?“ stěžoval si šnek.
„Nepovídej,“ odvětil vůl rozvážně. „Já třeba musím hodně strpět od lidí. A přece jsou menší než já. Od rána do večera mě moří. Málokdy si můžu v klidu utrhnout pár stébel trávy.“
„Promiň,“ řekl šnek, „nechtěl jsem tě urazit.“
„V pořádku,“ zabučel vůl. „Raději mi pověz, co tu pohledáváš? Ty nejsi zdejší, jinak bych tě byl už dávno někde potkal. Mám celý den na krku ohlávku a ta mě nutí dívat se pořád jen na zem, to víš.“
„Ne, nejsem zdejší. Jdu z daleka. Hledám Spasitele světa.“
„Vezmi mě s sebou,“ prosil vůl. „Chtěl bych, aby mému pánovi domluvil. Měl by mu zakázat, aby mě mlátil a dával mi práci za deset. Měl by mu nařídit, aby mi dával víc jídla. Měl by…“
„Ale bude to malé dítě. Teprve se narodí!“ tišil ho šnek.
Vůl zmlkl. Přežvykoval, přežvykoval a přemýšlel. „Docela malé dítě?“ řekl po chvilce. „Tak to na něj musím dát pozor. Jestli je opravdu zachránce světa, pak se to asi mnoha lidem nebude líbit. Jestli utlačovatelé už nebudou smět utlačovat, utiskovatelé utiskovat, násilníci mlátit… Budou mu chtít ublížit.“
„Takhle jsem o tom ještě neuvažoval,“ řekl šnek překvapeně. „Máš pravdu, ale ty a já? Copak ho můžeme my dva ochránit?“
Vůl se zamyslel. „Nebude to nic moc, ale víš co? Až ho najdeš, vyřiď mu, že v mé stáji je vždycky místo. Mám tam trochu sena a slámy a zahřeji ho, kdyby mu byla zima. A chvíli dávat pozor můžu taky, kdyby se jeho maminka chtěla prospat.“
„Rád mu to vyřídím,“ slíbil šnek.